W obecnej dobie pandemii prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwe. Znalezienie dobrego pracownika to nie lada wyzwanie. Ludzie ciągle chorują, biorą zwolnienia i tak dalej. Wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie cudzoziemca, zwykle Ukraińca. Czy to dobry pomysł? Jak wygląda sam proces zatrudnienia? O tym oraz o pomocnych firmach w poniższym artykule.
Jak zatrudnić cudzoziemca?
To, jak będzie wyglądało zatrudnienie, w dużej mierze zależy od obywatelstwa danego cudzoziemca. Inne zasady dotyczą osób z Rosji, a inne na przykład z Bułgarii. Z jednej strony coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę, z drugiej więcej osób napływa do Polski. Przedsiębiorcy chętnie z tego korzystają, jednak nie dla każdego załatwianie formalności związanych z zatrudnieniem cudzoziemca jest prostą sprawą. Są dwie podstawowe kwestie:
- Przede wszystkim cudzoziemca musi przebywać w Polsce legalnie.
- Oferowana przez Ciebie praca pod każdym względem powinna być legalna.
Żeby legalnie zatrudnić cudzoziemca oba te warunki muszą być spełnione. Legalne zatrudnienie to ochrona zarówno dla przedsiębiorcy jak i pracownika. Ponieważ większość przyjeżdżających cudzoziemców do Polski to Rosjanie i Ukraińcy, powstają specjalne poradniki pomagające ich zatrudnić. Ale są też pomoce firmy, które mogą zrobić to za nas.
Jak zatrudnić Ukraińca – Skorzystaj z fachowej pomocy
Agencja pracy Gorzów nie tylko podpowie ci, jak zatrudnić Ukraińca, ale także pomoże Ci sprawnie i szybko uzyskać dokumenty legalizujące pobyt i pracę twojego pracownika. Będzie monitorować status sprawy, aż do momentu wydania dokumentów. Poniżej dokładny zakres usług takiej agencji:
- Uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy (tak zwanej karty pobytu) – jest wydawany przez odpowiedni Urząd Wojewódzki i pozwala na pobyt na terenie Polski do 3 lat z możliwością przedłużenia tego okresu,
- Zezwolenie na pracę:
- istnieje kilka rodzajów zezwoleń na pracę,
- najczęściej uzyskiwanym w Polsce jest zezwolenie na pracę typ A, które dotyczy cudzoziemca wykonującego pracę na podstawie umowy z podmiotem, którego siedziba znajduje się na terenie RP,
- jest wydawane przez odpowiedni Urząd Wojewódzki.
- Oświadczenie o powierzeniu pracy:
- dotyczy wyłącznie obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy,
- może zostać wydane na okres nieprzekraczający 6 miesięcy (w ciągu kolejnych 12 miesięcy),
- nie dotyczy prac sezonowych (na które trzeba uzyskać zezwolenie).
Widzimy, że papierologii jest dużo. Jeśli nie czujemy się w tym dobrze, warto skorzystać z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.
Najnowsze komentarze